Optymalizacja zdjęć do publikacji w internecie

Optymalizacja zdjęć i grafik do publikacji na stronach internetowych, sklepach oraz portalach społecznościowych to wbrew pozorom skomplikowany proces. Polega on przede wszystkim na zmniejszeniu wielkości pliku zdjęcia, przy jak najmniejszej utracie jakości, bez konieczności zmiany rozmiarów fotografii.

optymalizacja zdjęć

Użytkownicy internetu lub sklepu internetowego największą uwagę skupiają na zdjęciach lub obrazkach. Najważniejszym zmysłem dla większości z nas jest wzrok. Skoro więc oferta lub informacja kierowana jest głównie do wzrokowców, to musimy szczególną uwagę zwrócić na umieszczanie w sieci dobrze przygotowanych zdjęć lub obrazków, które nie będą jeszcze obciążać strony.

optymalizacja zdjęć

Jeżeli testujemy jakość stron internetowych, to pierwsze uwagi i ostrzeżenia jakie ukazują się naszym oczom to właśnie te związanie z optymalizacją zdjęć. Dlatego, jeżeli chcemy przyspieszyć stronę www w pierwszej kolejności powinniśmy się zająć optymalizacją grafiki.

Nawet jedno źle dobrane zdjęcie do strony internetowej może znacząco spowolnić stronę i zniweczyć wszelkie działania SEO jakie zostały podjęte. Stopień w jakim optymalizacja zdjęć ma wpływ na optymalizację całego serwisu www jest bardzo duży.

Cechy wpływające na optymalizację grafiki w internecie

  • format pliku,
  • stopień kompresji
  • dobór odpowiedniego rozmiaru/rozdzielczości
  • opcje dodatkowe
publikacja obrazków

Rozmiar obrazu/zdjęcia

Pierwszy problemem, na który możemy się natknąć, to zbyt duże wymiary zdjęcia. Zmiana wymiarów zdjęcia zmniejsza także jego rozmiar. Dzięki temu zdjęcie będzie się szybciej wczytywało, a co za tym idzie również cała strona.

Formaty plików

Przede wszystkim podczas zapisywania zdjęcia trzeba wybrać jego format. Najczęściej spotykane formaty obrazu to .jpg, .png oraz .bmp. Ten pierwszy jest stratną formą zapisu zdjęcia, zatem zostaje ono poddane kompresji. Pozostałe formaty są nazywane bezstratnymi, gdyż podczas zapisywania nie tracimy żadnych informacji, a co za tym idzie – nie zmienia się rozmiar fotografii.

Warto pamiętać, że zbyt duża kompresja powoduje zmniejszenie jakości zdjęcia, zatem należy przetestować kilka ustawień, aby wybrać te najbardziej optymalne. Za duży stopień kompresji powoduje widoczne „artefakty”, czyli zniekształcenie obrazu – szczególnie zauważalne przy krawędziach przedmiotów na fotografii.

Kompresja zdjęć

Aby sprawić, by zdjęcie miało jeszcze mniejszy rozmiar, konieczne jest jego skompresowanie. Jest to proces, który usuwa z obrazu niektóre informacje, co jednocześnie sprawia, że gwałtownie zmniejsza się jego rozmiar. Jest to zatem czynność, którą koniecznie trzeba wykonać przygotowując zdjęcia na stronę.

publikacja zdjęć

Korzyści z odpowiedniego przygotowania zdjęcia na stronę

Jeśli odpowiednio przygotujemy zdjęcia/obrazy przed publikacją, możemy liczyć na szereg korzyści. Użytkownicy odwiedzający nasz sklep internetowy lub blog będą zadowoleni z faktu, że strona ładuje się bardzo szybko. Zmniejsza to także tak zwany bounce-rate. Jest to wskaźnik określający, ile osób opuściło stronę nie wykonując na niej wcześniej żadnych dodatkowych czynności. Wysoki bounce-rate może być spowodowany właśnie wolno wczytującymi się treściami.

Wyszukiwarka Google preferuje strony, które sprawnie i szybko wczytują zawartość. Zatem stosując się do wymienionych wyżej porad można w łatwy sposób sprawić, by nasza witryna znalazła się wysoko w rezultatach wyszukiwania.

Szukasz grafika?
Chcesz zlecić projekt?

Potrzebujesz grafika z nieszablonowymi pomysłami, który stworzy dla Ciebie lub Twojej firmy projekt? Efekt wizualny i aspekty techniczne są dla Ciebie bardzo ważne? Opowiedz nam o swoich potrzebach i oczekiwaniach, a my wybierzemy dla Ciebie odpowiedniego grafika.

Napisz! kontakt@grafikkomputerowy.pl